Kas ir franšīzes

Mūsdienās vārds franšīze ir, kļuvis, ļoti populārs, bet reti kurš zina, ko vārds “franšīze” nozīmē. Pirmo reizi Franšīze kā komercdarījuma veids parādījās 19. gadsimta otrajā pusē ASV, šujmašīnu ražošanas uzņēmums “Singer Sewing Machine Company” pieprasīja no mazumtirgotājiem atlīdzību par ekskluzīvajām tiesībām pārdot uzņēmuma produkciju un apkalpot pircējus katram no viņiem ierādītajā ASV teritorijā. Franšīze ir veids, kā uzņēmējs var paplašināt un/vai attīstīt savu biznesu neuzņemoties papildus atbildību par jauna uzņēmuma vadīšanu.

Uzņēmuma īpašniekam ir iespēja kļūt par franšīzes devēju, tādējādi dodot pilnvaras vietējiem uzņēmumiem (franšīzes ņēmējiem) darboties zem īpašnieka izveidotā uzņēmuma nosaukuma, izmantot uzņēmuma ilggadējo reputāciju, produktus, pakalpojumus, mārketinga tehnoloģijas, kā arī daloties komercdarbības pieredzē ar franšīzes ņēmējiem. Franšīzi var piešķirt gandrīz jebkurai precei vai pakalpojumam: māju atjaunošanai un remontam, dārzu un zālienu uzturēšanai, mājkalpotāju pakalpojumiem, dzīvnieku kopšanas precēm, veselības aprūpei, pazīstamu alus šķirņu darītavām, ceļojumu birojiem, frizētavām, kosmētiskajiem saloniem, ātro uzkodu restorāniem, automašīnu servisiem, viesnīcu ķēdēm, automašīnu nomas un mēbeļu labošanas uzņēmumiem, autoskolām, veterinārajām klīnikām, apsardzes firmām, aprūpes centriem, sporta nometnēm, interjera dizaina studijām, apbedīšanas birojiem, juridiskajām konsultācijām, grāmatvedības pakalpojumu un biznesa, nodokļu konsultāciju firmām un citiem pakalpojumiem.

Pirms noslēgt līgumu par franšīzes iegādi, būtu kārtīgi jāizvērtē, iespējamo atdevi pret maksu, kuru būtu jāmaksā franšīzes devējam par sava uzņēmuma zīmola izmantošanu. Ja atdeve ir lielāka par samaksu un ir vēlme pirkt franšīzi, tad lielākie plusi franšīzes iegādei ir jau izveidotā atpazīstamība un vieta tirgū, pieeja tehnoloģijām un darbības metodēm, izveidotā informācijas bāze par produktiem/pakalpojumiem, pieejamie reklāmas materiāli, apmācības, tehniskais un komerciālais atbalsts jaunajiem censoņiem, kā arī uzņēmuma intelektuālā īpašuma izmantošanas iespējas. Protams, bez plusiem ir arī mīnusi, ar kuriem ir jārēķinās katram franšīzes ņēmējam un tie būtu: atkarība no franšīzes devēja noteikumiem, franšīzes izmaksas/maksājumi, kuri tiek maksāti franšīzes devējam, ja kāds cits no uzņēmuma franšīzes ņēmējiem ir parādījis sevi no negatīvās puses, tad šis iespaids var atstāt arī negatīvu ietekmi un pārējiem franšīzes dalībniekiem un arī vietējā situācija var radīt atšķirīgus nosacījumus.

Post Navigation